APIE „LIETUVA SKAITO!“

„Lietuva skaito!“ – tai visuomeninis renginys ir vienos dienos skaitymo skatinimo akcija gegužės 7 d., kai Lietuva mini Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

2015 m. inicijuotos akcijos organizatoriai – Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacija (LISPA) – dabar jau kasmet kviečia visus dalintis skaitymo virusu, nepaisyti geografinių šalių sienų, amžiaus ar pilietybės cenzo.

Šią dieną akcijos rengėjai skatina lietuvius ir lietuviškai kalbančius pasaulio piliečius imti į rankas lietuvišką knygą ir skaityti kartu. „Lietuva skaito!“ akcija vyksta visur, kur tik galima rasti lietuvišką knygą ir skaitytoją; visi kviečiami skaityti, deklamuoti ir dainuoti kūrinius kartu su rašytojais ir atlikėjais.

2017 m. akcijos „Lietuva skaito!“ tikslas: populiarinti jaunųjų Lietuvos rašytojų kūrybą ir ją skatinti.

Akcijos logotipas
Akcijos reklaminis skydelis

2017

Gegužės 7-ąją – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną – švęsti garsiai ir plačiai jau tapo tradicija. Trečius metus iš eilės Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) bendras projektas „Lietuva skaito!“ sulaukė didelio rašytojų ir visuomenės įsitraukimo ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Lietuvaičiai noriai ir entuziastingai jungėsi prie šios lietuvių tautai ir kultūrai reikšmingos datos minėjimo, rinkosi kartu pasidžiaugti lietuviško žodžio skambesiu ir originalia lietuvių autorių kūryba.

Kvietė skaityti, kur bebūtum

Šiais metais vienos dienos skaitymo skatinimo akcija „Lietuva skaito!“ tapo ypač interaktyvi. Su šūkiu „Čia – skaitymo erdvė. Prisijunk!“ startavusi virtuali skaitymo platforma www.lietuvaskaito.lt kvietė visus tautiečius, esančius tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, imti į rankas išmaniuosius telefonus, planšetes ar sėsti prie kompiuterio ekrano ir skaityti.

Šios e-skaitymo platformos dėka pavyko įgyvendinti 2017 m. akcijos tikslą – populiarinti jaunuosius lietuvių rašytojus. Portale www.lietuvaskaito.lt visų prisijungusių laukė net 46 kai kuriems jau gerai pažįstami, kai kuriems dar neatrasti jaunieji autoriai ir 161 jų tekstas. Čia skelbiamos prozos, poezijos, dramos kūrinių, literatūros vaikams ir paaugliams ištraukos tapo puikia galimybe susipažinti su jaunosios kartos lietuvių rašytojais (iki 32 metų), atrasti jų talentą ir naujas spalvas šiuolaikinėje lietuvių literatūroje.

Tad visi, esantys ne Lietuvoje ar tiesiog negalėję dalyvauti gegužės 7-osios renginiuose, buvo laukiami e-skaitymo platformoje ir raginami skaityti, nesvarbu, kur bebūtų – autobuse, traukinyje, kavinėje, parke ar namuose. Tai sudarė sąlygas išplėsti akcijos ribas ir į šią skaitymo skatinimo iniciatyvą įtraukti Pasaulio lietuvių bendruomenę – jos nariai skaitė lietuviškus tekstus įvairiuose pasaulio kampeliuose.

Virtualus skaitymo virusas plito greitai

Dar prieš gegužės 7-ąją pasirodęs šiųmetis akcijos „Lietuva skaito!“ reklaminis filmukas it koks smagus virusas netruko pasklisti socialiniuose tinkluose (https://www.youtube.com/watch?v=tgWVYHA8BL8). Nuotaikingas video, pristatantis populiariausias skaitymo pozas, kvietė visus atrasti savąją – kokono, ciklopo, o gal išmaniojo lemūro?

Filmukas linksmino savojo kino seanso laukiančius „Forum Cinemas“ žiūrovus, kėlė nuotaiką iš taško A į tašką B vykstantiems Vilniaus viešojo transporto keleiviams, pasitikdavo į knygynus „Vaga“ užsukančius knygų mylėtojus.

Ir tai ne vienintelis dėmesį traukiantis akcentas akcijos „Lietuva skaito!“ pristatyme šiemet. Užsukusių į portalą www.lietuvaskaito.lt laukė linksmas komiksų kūrėjos Gerdos Jord komiksas, kuriame dailininkė pabandė originaliai atsakyti į klausimus: kas?, ko?, kam?, ką?, kuo? ir kur? skaito. Tai savotiškas pasakojimas apie knygą, jos kelionę istorijos vingiuose ir šiandienos aktualijose.

Vilniuje – vieši skaitymai ir ne tik

Gegužės 7-ąją vilniečių ir miesto svečių laukė aibė įdomių kultūrinių renginių. Simboliška, kad šventinio sekmadienio, sutapusio su Motinos diena, minėjimą pradėjo IBBY Lietuvos skyriaus ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos organizuojamas renginys šeimai „Skaitome Lietuvos šimtmečio knygas vaikams“. Jo metu buvo pristatytas 100 geriausių lietuviškų knygų vaikams ir paaugliams sąrašas. Dalies knygų ištraukos buvo dainuojamos, deklamuojamos, vaidinamos. Bibliotekos salę užpildė gausus būrys tėvelių su mažaisiais knygų skaitytojais, atėjusiais pažiūrėti aktorių Gedimino Storpirščio ir Neringos Varnelytės pasirodymo, padainuoti drauge su „Teatriuko“ kolektyvu, paklausyti aktoriaus Vaidoto Žitkaus ir jaunųjų skaitovų skaitymų, minti žinomo televizijos veido Loretos Sungailienės užduodamas mįsles.

Šventės estafetę perėmė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (LLTI) ir jų organizuojamas renginys „Klasikos skaitymai. Kazys Bradūnas“. Įstabių Vileišių rūmų kieme turėjusio vykti renginio nesugadino prastas oras – klasikos gerbėjai noriai rinkosi instituto viduje paklausyti Kazio Bradūno kūrybos. Novatorišką pasirodymą paruošė MC Mesijus (Žygimantas Kudirka), dainavo folkloro ansamblis „Dijūta“, rūmų viršuje vyko Sigutės Chlebinskaitės dirbtuvės vaikams.

Poezijos gerbėjai sekmadienio popietę buvo dvigubai apdovanoti – Bernardinų sodo lankytojus džiugino iš garsiakalbių sklindančios jaunųjų poetų eilės, o nepabūgę lietaus rinkosi į „Terasa 360“. Nuostabūs nuo terasos stogo atsiveriantys Vilniaus senamiesčio vaizdai pasitiko jaunųjų poetų kūrybos skaitymus „Poezijos pokaitis“. Tyliai kapsint lietaus lašams ir skambant Lino Rupšlaukio trimito melodijoms savo kūrinių ištraukas skaitė Dovilė Bagdonaitė, Simonas Bernotas, Ramunė Brundzaitė, Nerijus Cibulskas, Žygimantas Kudirka, Paulius Norvila, Tomas Petrulis, Indrė Valantinaitė, Dovydas Grajauskas, Lina Buividavičiūtė.

Viešus jaunųjų rašytojų kūrybos skaitymus pratęsė „Paviljone“ vykęs „Prozos povakaris“. Šių dienų prozininkų – Marijaus Gailiaus, Povilo Šklėriaus, Ievos Toleikytės, Jurgos Tumasonytės, Sauliaus Vasiliausko, Akvilės Žilionytės, Kristinos Tamulevičiūtės – skaitomas ištraukas palydėjo Jono Juozo Valonio sukamų vinilų muzika.

Renginių dieną Vilniuje užbaigė „Drama iki vidurnakčio“. Kino teatre „Pasaka“ jaunųjų dramaturgių Teklės Kavtardzės, Dovilės Statkevičienės ir Vaivos Grainytės pjesių ištraukas skaitė ne tik jaunieji, bet ir daugumai jau gerai pažįstami aktoriai: Rimantas Bagdzevičius, Arūnas Vozbutas, Gediminas Rimeika, Gabija Urniežiūtė, Greta Grinevičiūtė ir kiti.

Leidėjų, rašytojų ir bibliotekų iniciatyvos netrūko

Prie akcijos noriai prisijungė ir knygų pristatymus bei kūrybos skaitymus organizavo patys rašytojai, leidėjai ir bibliotekos. Kauno miestas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną paminėjo jau gegužės 5-ąją – Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka organizavo „Knygos teatro“ skaitymus „Pakalnučių metai.

Sekmadienio rytą Kauno pensionate „Gerumo namai“ eiles iš savo poezijos knygos „Sielos preliudai“ skaitė Silvija Beatričė Petkevičiūtė. Kartu su leidykla „Verslas ar Menas“ organizuotame renginyje neregė poetė dalijosi M. K. Čiurlioniui skirtais eilėraščiais ir pozityvą spinduliuojančiomis mintimis.

Vaikų rašytojas Tomas Dirgėla pakartojo pernai metais puikiai sutiktą iniciatyvą ir skaitė savo sukurtų personažų Tomo ir Domo nuotykių istorijas Vilniaus Žolyno vaikų socialinės globos namuose. Itin skaitomų knygučių vaikams autorius pasidalino ne tik savo kūryba, bet ir dovanomis – knygomis.

Gegužės 7-ąją švęsti ne vieną dieną, o visą mėnesį kvietė ir leidykla „Terra Publica“ – turas „Nemunu per Lietuvą“ ir gamtininko bei rašytojo Selemono Paltanavičiaus skaitymai pasiryžo aplankyti ne vieną Lietuvos miestą.

Akcijos rezultatai – džiuginantys

Susumavus šių metų „Lietuva skaito!“ rezultatus beliko pasidžiaugti – skaitymo skatinimo akcijai skiriamas dėmesys neblėsta. Organizatorių renginiuose noriai dalyvauja ne tik rašytojai, bet ir lietuviškai literatūrai prijaučiantys skaitytojai, entuziastingai įsitraukia ir savo renginius pristato leidėjai, bibliotekos ir patys knygų autoriai.

Akcijos „Lietuva skaito!“ statistika:

Renginių skaičius 18
Miestų skaičius 11
Publikuoti jaunieji autoriai 46
Renginiuose dalyvavę kūrėjai 58
Renginių lankytojai 700
Partneriai ir rėmėjai 15
Paskelbti jaunųjų autorių prozos, poezijos, vaikų ir jaunimo literatūros tekstai, pjesės 161
„Lietuva skaito!“ Facebook paskyros sekėjai 2400
„Lietuva skaito!“ Facebook paskyros pranešimai 67
„Lietuva skaito!“ Facebook renginiai 7
Facebook pranešimų parodymai naujienų sraute 114 000
„Lietuva skaito!“ vaizdo klipo parodymai Facebook naujienų sraute 77 000
„Lietuva skaito!“ vaizdo klipo peržiūros 29 000
Įkelti įrašai į „Lietuva skaito!“ Youtube kanalą 23
Lietuva skaito! reklaminio klipo parodymai Forum Cinemas kino teatruose 14498
BNS pranešimai 6

Daugiau apie akciją galima išgirsti ir paskaityti:

2016

2016 m. akcija „Lietuva skaito!“ pasižymėjo skaitymo renginių gausa – jie vyko ne tik knygynuose, bibliotekose, bet ir įvairiose viešose erdvėse: parkuose, kavinėse, baruose ir net turguje. Prie šventės aktyviai jungėsi ir svetur gyvenantys lietuviai – Oslo, Glazgo, Prahos, Romos ir Izraelio lietuvių bendruomenės rengė skaitymus.

Tais metais šventėje išskirtinis dėmesys buvo skirtas jautresnėms socialinėms grupėms – seneliams, vaikams, neįgaliesiems. „Mamų unijos“ ir „Vaikų linijos“ savanoriai sekė pasakas ligoniukams Kauno ir Vilniaus ligoninėse, o Panemunės senelių namuose vyko skaitymai senoliams.

Ypač aktyviai į „Lietuva skaito!“ akciją įsijungė Maltiečių ordinas. Maltiečių ordino senjorai Vilniuje skaitė su prof. V. Labučiu. Šventės dieną Kaišiadoryse, Kaune, Aukštadvaryje, Tauragėje, Panevėžyje, Marijampolėje ir Švenčionėliuose maltiečiai lankė savo globotinius ir skaitė jiems lietuviškus kūrinius. Rokiškio maltiečiai organizavo skaitymo popietę šv. Apaštalo evangelisto Mato parapijos senelių globos namuose, o Kelmėje maltiečių Vaikų dienos centre vyko popietė „Skaitau  ir augu“ – vaikai čia skaitė pasakas.

Visoje Lietuvoje dešimtys žinomų autorių skaitė vaikams, pasakojo apie rašymą ir kūrybą, vedė kūrybines dirbtuves.

STATISTIKA

2016 m. akcija „Lietuva skaito!“ išsiskyrė ypač plačia renginių geografija, dideliu dalyvių skaičiumi, renginių žanrų įvairove, rėmėjų gausa:

Miestų skaičius: 45
Renginių skaičius: 91
Kūrėjų skaičius: 103
Rėmėjų skaičius: per 60

DALYVIAI

Tekstus skaitė, mintimis dalinosi ir su skaitytojais bendravo:

R. Aškinytė, R. Bagdzevičius, D. Cidzikaitė, A. Čekuolis, L. S. Černiauskaitė, E. Daciūtė, T. Dirgėla, R. Dmuchovskienė, R. Flick, J. Jakštaitis, L. Juknevičiūtė, P. Juodišius, A. Juozaitis, G. Grajauskas, K. Gudonytė, D. Kandrotienė, A. Kaziliūnaitė, D. Kutraitė Giedraitienė, E. Lei, B. Mar, S. Paltanavičius, S. Poisson, V. Račickas, D. Rudytė, R. Tamošaitis, A. Urbonaitė, R. Vanagaitė, V. Vasiliauskaitė, R. Stankevičius, S. Stoma, V. Šereikienė, R. Šerelytė,  A. Šlepikas, K. Zylė, A. Žekevičius, J. Žilinskas, L. Žutautė ir kt.

VIEŠINIMAS


AKCIJOS PARTNERIAI IR RĖMĖJAI:

Spaustuvė „BALTO print“; knygynų tinklas „Knygų namai“; Lietuvos bibliotekininkų draugija; Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija; Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas; „LOFTAS“; „Huracan Coffee“; leidykla „Aukso žuvys“; Lietuvos aklųjų biblioteka; „Stebulė“; „Bookafe“; „Sugamour“; „Vero Cafe“; „Mood Makers“; verslo parkas „Gariūnai“; knygynų tinklas „VAGA“; Lietuvos rašytojų sąjunga; projektas „Augu skaitydamas“; „Maltiečiai“; kino teatras „Pasaka“; VšĮ „Vilniaus miesto parkai“; spaustuvė „Petro ofsetas“; „Antalis“; „Mamų unija“; „Studio 9“; „PAPYRUS“; „Creolink“; leidykla „Baltos lankos“; leidykla „Alma littera“; knygynų tinklas „Pegasas“.

AKCIJOS INFORMACINIAI RĖMĖJAI:

15min.lt; PENKI TV; „Forum Cinemas“; LRT KULTŪRA; LRT.LT.

2016 m. renginių programa

Atsisiųsti »

2015

2015 m. akcija „Lietuva skaito!“ buvo surengta pirmą kartą. Lietuvių kūrėjai ir knygų mylėtojai skaitė savo mėgstamas knygas, renginių programoje buvo numatyta daugiau nei 40 skaitymų aštuoniuose miestuose. Žiniasklaidos dėmesys, dalyvių ir skaitytojų gausa parodė, kad akcija yra reikalinga ir skaitymo kartu idėja knygų mylėtojams iš tiesų patraukli.

Gegužės 7 d. vyko įvairiausi renginiai: Vytauto Mačernio poeziją deklamavo visi norintys, „Mažojo teatro“ aktoriai vaidino istorijas vaikams, dainavo „Liūdni slibinai“, vyko protų kovos, buvo skelbiami konkursų nugalėtojai, aktorių Agniaus Narkevičiaus, Dainiaus Taručio, Indrės Liutkevičiūtės, Marijos Narkauskaitės ir Simono Storpirščio literatūriniai intarpai nustelbė kavinių šurmulį, Bernardinų sode aidėjo Charles‘o Baudelaire‘o poezija, vaidino radijo teatro ir literatūros skaitymų laidos „Bilietų nėra“ aktoriai... \

STATISTIKA

Miestų skaičius: 8
Renginių skaičius: 37
Kūrėjų skaičius: 29

DALYVIAI

Įvairių miestų knygynuose gegužės 7 d. 18-19 val. skaitė:

Algimantas Aleksandravičius, Rasa Aškinytė, Vainius Bakas ir draugai, Genovaitė Bončkutė- Petronienė, Marius Burokas, Svetlana Čecka, Algimantas Čekuolis (skaitymus tiesiogiai transliavo LRT Kultūros kanalas), Tomas Dirgėla, Rasa Dmuchovskienė, Liuda Jonušienė, Arvydas Juozaitis, Kristina Gudonytė, Danguolė Kandrotienė, Vytautas Kandrotas, Elena Karnauskaitė, Giedrė Kazlauskaitė, Doloresa Kazragytė, Tomas Misiukonis,Nijolė Raižytė, Nijolė Kliukaitė-Kepenienė, Daiva Molytė- Lukauskienė, Sara Poisson, Aldona Ruseckaitė, Justinas Sajauskas, Vytautas Stulpinas, Valerijus Šerelis, Mikalojus Povilas Vilutis, Lina Žutautė ir kiti.

VIEŠINIMAS


AKCIJOS PARTNERIAI

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas; projektas „Augu skaitydamas“; Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija; Lietuvos aklųjų biblioteka; Lietuvos rašytojų sąjunga; knygynų tinklas „Pegasas“; knygynų tinklas „Vaga“; knygynų tinklas „Knygų namai“.

AKCIJOS RĖMĖJAI

Spaustuvė „BALTO print“; „Mediniai-atvirukai.lt“; „Burbulio vyninė“; parduotuvių tinklas „Skonis ir kvapas“; knygynas „Mint Vinetu“; VšĮ „Vilniaus miesto parkai“; kavinė-parduotuvė „Sarkozy“; „Protų kovos“; restoranas „Floor“; Vilniaus turizmo informacijos centras ir konferencijų biuras; vyninė „Notre Vie“.

AKCIJOS INFORMACINIAI RĖMĖJAI

LRT KULTŪRA; LRT.LT; 15min.lt; „Penki TV“; „Laisvoji banga“.

2015 m. renginių programa

Atsisiųsti »